Početna strana > Hronika > Petar Iskenderov: Na Kosovu našli ženu koja odgovara svima
Hronika

Petar Iskenderov: Na Kosovu našli ženu koja odgovara svima

PDF Štampa El. pošta
petak, 08. april 2011.

„Šerše la fam“ (Na Kosovu našli ženu koja odgovara svima)

Razvoj sitaucije u srpskoj pokrajini Kosovo, koja je proglasila nezavisnost u jednotranom poretku u februaru 2008. godine, konačno je stekla karakter farse – tačnije vodvilja. Pošto je međunarodni Ustavni sud prošle nedelje priznao nelegitimnim mandat već drugog po redu predsednika – lideri kosovskih stranaka i njihovi zapadni koordinatori ozbiljno su bili prodrmani. Dva nelegitimna predsednika zaredom mnogo je čak za Kosovare koji se nikada nisu odlikovali preterenim poštovanjem zakona. Treći neuspeh Prištine ne bi oprostile ni SAD, ni EU. Na kraju je izlaz koji odgovara svima bio nađen u poslednjem trenutku – ali on je samo još više osvedočio ubogost političke scene Kosova. Mišljenje našeg analitičara Petra Iskenderova.

Kada eksperti ne znaju prave motive nekakvog događaja oni često govore „šerše la fam“. Navodno, nađite ženu, naćićete i motiv. Očigledno prateći tu logiku, na Kosovu ne samo da su našli ženu-motiv, već i ženu predsednika. Pri čemu ne običnu ženu, već policajku, koja od oktobra 2010. zauzima dužnost zamenika direktora policije Kosova. To je gospođa Atifete Jahjaga – čije ime sveznajući mediji na albanskom jeziku i Prištini nisu pominjali do samog završetka pregovora, proteklih pod debelim velom tajne. Vodeća izdanja su predvidela raspuštanje parlamenta, ponovno kandidovanje Bedžeta Pacolija u parlamentu – ipak stvarnost je prevazišla najsmelija očekivanja. Pregovaračke strane koje je predstavljala Demokratska partija Kosova premijera Hašima Tačija, njen glavni oponent Demokratska liga Kosova, kao i Alijansa za novo Kosovo Bedžeta Pacolija rešili su da povere sudbu Kosova čoveku koji nema nikakve veze ni sa politikom, ni sa ekonomijom, ni sa diplomatijom. Pri svem poštovanju prema izuzetnosti kosovskih policijskih snaga (čije jezgro čine, jednom reči, teroristi OVK), za datu kandidaturu ne može da se nađe ni jedan plus osim toga da je reč upravo o ženi sa nultim političkim iskustvom.

Jasno je da se lideri vodećih kosovskih stranaka i ambasador SAD u Prištini Kristofer Del i predstavnik EU Piter Fejt, koji su ih posadili za pregovarački sto, neće ozbiljno potčinjavati ženi, makar i bivšem policajcu. Naravno da će figura novog predsednika postati deo prošlosti čim istekne prelazni period propisan u koalicionom sporazumu i ne izaberu novog predsednika Kosova. Izabraće ne više poslanici Skupštine, već sami birači. Ovi izbori mogu da se održe 2012. godine – i gospođa Jahjaga teško da će tada pretendovati na pobedu. Jedino što će ona izaći pred mlade i vatrene birače sa policijskim epoletama...

A ako ozbiljno pokušamo da se stavimo na mesto kosovskih političara, SAD i EU, na Kosovu zaista sada ozbiljnog predsedničkog kandidata ni svećom ne možeš da nađeš. Hašima Tačija Savet Erope tereti za umešanost u trgovinu ljudskim organima, lider druge uticajne snage – Alijanse za budućnost Kosova, Ramuš Haradinaj ponovo sedi pod istragom u Haškom tribunalu. Bedžet Pacoli je poznat po sumnjivim transnacionalnim finansijskim operacijama, a nekada svemoćna Demokratska liga Kosova doživljava raskol. U tom stadu političkih teškaša Atifete Jahjaga zaista izgleda kao ovčica. Pa i rodni princip, tako drag SAD i Evropi, ispoštovan je. Ko sada može da optuži Prištinu za muslimanski radikalizam ili nepoštovanje prava žena?

A to što kosovske vlasti blokiraju istragu zločina OVK, a sama pokrajina ima sumnjivu slavu raskrsnice u trgovini narkoticima i uporišta korupcije, to je druga stvar. Politički konsenzus je važniji, tim pre kada ima žensko lice.

(Glas Rusije)